Být či Bitcoin

Kryptoměny nebo virtuální měny jsou jedním z produktů fintech firem. Právě virtuální měna spojuje ukázkově FINance a TECHnologie.

 

Stručně z historie

Měnu vymyslel anonym, nebo skupina neznámých tvůrců, kteří si říkají Satoshi Nakamoto. Základní myšlenku „Nakamoto“ publikoval v r.2008 v článku: Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System. První open-source software byl publikován 9.1.2009. Měna vzniká „těžbou“, což jsou výpočty v počítačích. Nemá centrální úložiště ani administrátora. Systém využívá rozptýlenou databázi, tzv. blockchain.

 

Peníze se netisknou, ale těží

Každý blok transakcí se šifruje algoritmem SHA-256 a obsahuje údaje z předchozího bloku. Vzniká tak řetězec (=chain) bloků. Na začátku k výpočtu hashe stačil PC, program je ale navržen tak, aby výpočet bloku trval přibližně 10min. Pokud se díky zvyšujícímu se výpočetnímu výkonu čas snižuje, upraví se automaticky algoritmus tak, aby i na novém HW běžel 10min. Se zvyšující se cenou Bitcoinu se požadavkům na speciální výkon přizpůsobili i výrobci a dnes se již vyrábí speciální HW pro těžbu Bitcoinu, tzv. ASIC. Po světě fungují specializované HW farmy pro těžbu.

 

Bitcoinová farma v Číně v r. 2015

 

Bitcoinová farma v Rusku v r. 2017

 

Nyní je vytěženo cca 13mil Bitcoinů, maximální a konečný počet díky algoritmu je 21mil. I když Bitcoiny netěžíte, můžete si je koupit, přesněji vyměnit za koruny nebo jinou klasickou měnu. Buď v bankomatu, do kterého strkáte papírové peníze a z kterého leze QR kód, který Vám po načtení do mobilu ukáže množství získaných Bitcoinů. Druhou možností je nákup u nějakého obchodníka/směnárníka, kdy prostě převedete na určený účet peníze bankovním převodem a v aplikaci vám naskočí požadované BTC.

 

Co si za to koupím?

Jednou z výhod Bitcoinu bylo od počátku, že může fungovat jako digitální platidlo. Vznikají tak digitální peněženky (aplikace do mobilu), digitální trezory např. v podobě USB-klíčenky a digitální obchody. Za Bitcoiny lze koupit kafe i auto. Jedním z prvních obchodů vůbec byla platba za pizzu jedním Bitcoinem. Cena Bitcoinů prudce roste a také klesá. Kolísání hodnoty moc vlastním platbám s Bitcoiny nepomáhá. Kdo by chtěl za Bitcoiny platit jedno kafe dnes, když zítra může za stejnou částku dostat dvě? Navíc každá transakce má svůj poplateček (fintech se přiučili od bank), který je fixní a se zvyšující se hodnotou Bitcoinu činí malé platby nesmyslně drahými.

Investice do Bitcoinu

Dlouhodobý růst ceny svádí k tomu Bitcoiny pořídit jako investici. V současné situaci je to něco jako sázka. Zatímco při investici do zlata, pokud cena výrazně klesne, vám zbyde aspoň na nové zuby, po krachu Bitcoinu by v portfoliu zbyly jen digitální nuly a jedničky. Spíše ty nuly. Nebezpečnost investice je často přirovnávána k historické tulipánové horečce v letech 1630-1637. Tehdy vznikající bublinu výrazně přifoukly i deriváty. I na Bitcoin už se také obchodují futures na renomovaných trzích.

 

Velký chaos panuje v teoretické ceně Bitcoinu i metodách jak ji odhadnout. Od nuly, přes částky kolem 500 USD, k 10.000 a jsou i extremisté, kteří nevylučují kurz 1BTC=100.000 USD či dokonce 1mil USD.

Akceptuje váš dealer Bitcoiny?

Bitcoinu je často vyčítáno, že jeho anonymní konstrukce napomáhá zločinu, který využívá nekontrolovatelné anonymní platby pro drogy, zbraně a jiné věci, které v Tesku nekoupíte. Pravdou je, že Bitcoin jako vlajková loď je nejvíce sledovanou virtuální měnou. Pryč jsou doby, kdy na pochybných e-shopech šlo kupovat drogy za Bitcoiny. I když …tráva je stále k dispozici, třeba https://dankstop.com/ hrdě hlásí: We accept Crypto. Easily Pay With Bitcoin.

Kdo opravdu hledá zcela anonymní obchody, neplatí Bitcoiny, ale některou z dalších stovek virtuálních měn!

 

Z českých luhů a hájů

Postoj českých finančních institucí je zatím opatrný. Podle ČNB Bitcoin není skutečnou měnou a proto nestojí za sledování. Takže regulátor rozvoji nebrání. Ve světě se už najdou bankovní odvážlivci, kteří virtuální měny roubují k bankovním produktům. Př. Debetní platební karta k Bitcoinovému účtuNěmecká Fidor Bank se už v r. 2014 chlubila, že je první bankou na kryptoměny na světě. Skandiabanken nabízí klientům investice do Bitcoinu od května 2017.

 

Kdo bude první v ČR? A stihne to do doby, než bublina praskne? Nebo to spíše dopadne tak, že banky postupně implementují blockchain technologii pro své obchody jako třeba německá LBBW s Daimlerem  a Bitcoin obejdou obloukem?

 

Někdy to vypadá, že bitcoinový čas běží jaksi rychleji. Jako v tom vtipu, kdy se hříšníkovi zjeví anděl a slibuje odpověď na jedinou otázku.

Hříšník se ptá: Kolik času mi zbývá?

Anděl: 10

Hříšník: Cože? Jen deset roků?

Anděl: Devět. Osm. Sedm. …

1 komentář: „Být či Bitcoin

  1. Obrázky, videa, vtip,… => nový strop freefintechu. s každým článkem je to zajímavější a zajímavější čtení. jen tak dál ;).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *